Post

Wytyczne dotyczące wyboru papieru

Należy podkreślić, że wszystkie gatunki papieru drukarskiego są tworzone specjalnie do druku, a ich właściwości drukarskie i po-drukowe powstają w procesie odlewania papieru i późniejszej obróbki podczas produkcji papieru.

Trudniej jest wybrać i pracować z papierami, które mają inne przeznaczenie, ale muszą być zadrukowane. Na przykład, mogą one obejmować papier pakowy i tekturę używaną do produkcji pudełek.Do papieru do drukowania ma zestaw ogólnych wymagań, zgodność z którymi przyczynia się do poprawy jakości samego papieru, a tym samym poprawy jakości produktów drukowanych. To nie jest takie proste, jak się wydaje. W rzeczywistości rozwiązanie tego problemu wiąże się z dwoma zadaniami - technologicznym i metodologicznym. Szczególną uwagę należy zwrócić na skubanie i odkurzanie papieru i tektury.

Skubanie papieru i tektury

W poligrafii taka wada druku jak skubanie warstwy wierzchniej papieru i kartonu w żaden sposób nie przyczynia się do dekoracji drukowanego produktu, a wręcz przeciwnie. Puckering papieru może mieć różne pochodzenie, ale w połowie przypadków jest spowodowany jakością samego papieru. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy pojawia się ten problem, jest jego wymiana. Wiąże się to jednak z dużymi utrudnieniami - w warunkach produkcyjnych nie zawsze jest możliwa zmiana papieru czy kartonu, zwłaszcza jeśli są one dostarczane przez klienta, a to zajmuje dużo czasu. Co robić w takich sytuacjach i jak wpływać na proces produkcji?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że specyfika technologii druku i urządzeń drukujących wymaga starannego podejścia do wyboru papieru. Wiele wad produktów drukowanych wynika z niewłaściwego doboru papieru, który nie uwzględnia specyfiki danego procesu technologicznego, użytych farb i urządzeń.

Często skubanie występuje przy drukowaniu na niskiej jakości papierze powlekanym, offsetowym i gazetowym.

Dlatego lepiej jest dać pierwszeństwo materiałom ze wzmocnioną warstwą wierzchnią i klejoną warstwą wewnętrzną. Papier musi być w stanie wytrzymać znaczne siły rozciągające i zrywające, które stają się coraz ważniejsze wraz ze wzrostem prędkości druku. Innymi przyczynami mogą być właściwości adhezyjne i kohezyjne farby, stan materiału tkaniny gumowej, niepowodzenie procesu drukowania oraz zastosowanie farby o dużej lepkości.

Zazwyczaj, głównymi czynnikami przyczyniającymi się do skubania są zwiększona lepkość i kleistość farby, jak również szereg innych parametrów.

Drukarnie zazwyczaj starają się wyeliminować przyczynę skubania poprzez stosowanie specjalnych dodatków zmniejszających lepkość i kleistość farby. Ale to z kolei zmniejsza szybkość schnięcia farby. Istnieje również wiele czynników, które mogą prowadzić do wyrywania włosów. Standardowe zalecenia dotyczące ich eliminacji można znaleźć w tabeli na końcu tego rozdziału "Tabela wad i usterek, prawdopodobnych przyczyn ich występowania oraz zaleceń dotyczących ich eliminacji".

Często jest tak, że skubanie występuje tylko przy uruchomieniu maszyny, a następnie w trakcie pracy farba rozrzedza się, traci swoją tiksotropową strukturę, nagrzewa się, zmniejsza się jej lepkość i problem znika jakby samoistnie.

Niektóre właściwości gumy offsetowej mogą również powodować skubanie. Od dłuższego czasu w drukarstwie stosuje się wyłącznie polerowane ściereczki gumowe. Do papierów gazetowych i offsetowych polecamy specjalne typy o gruboziarnistym wykończeniu.