Druk przemysłowy - zastosowania w praktyce
Ulotki, kalendarze i wizytówki to tylko niektóre z usług oferowanych przez firmy poligraficzne. Kolejną ważną gałęzią jest druk przemysłowy. Być może zastanawiasz się, jakie zastosowanie ma w praktyce. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Czym jest druk przemysłowy?
Firmy produkcyjne mogą obecnie korzystać z usług druku przemysłowego. Stanowią one etap produkcji towarów i wyróżniają się swoją funkcją. Teksty mogą być nanoszone bezpośrednio na produkty, opakowania lub etykiety przy użyciu różnych technik. Nie są to komunikaty promocyjne, ale raczej konkretne informacje, które pozwalają konsumentowi zidentyfikować producenta, rodzaj artykułu, skład, gramaturę i wagę, a także inne parametry techniczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązkowe jest umieszczenie na produkcie szeregu konkretnych danych. W praktyce opakowania służą nie tylko do ochrony produktów przed dystrybucją. Służą one dwóm celom: identyfikacji marki i przekazywaniu informacji o produkcie.
Czym jest druk przemysłowy?
Ważne jest, aby drukarnia opakowań przemysłowych przestrzegała surowych standardów. Wiele firm wdraża systemy jakości, które wymagają ścisłych procedur. Obejmują one jakość surowców, skład wytwarzanych produktów oraz dbałość o ich testowanie. Drukowanie jest etapem całej produkcji, więc podlega obowiązującym przepisom. Wybrana technologia musi być dostosowana do konkretnego zastosowania. Tusze i materiały muszą być w 100% bezpieczne w kontakcie ze skórą i nie mogą wpływać na produkt.
Ważne jest, aby wybrać technikę, która pozwala na precyzyjne drukowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych opakowań kartonowych. Ze względu na ograniczoną przestrzeń konieczne jest użycie małych czcionek do składu produktu, kodów kreskowych, daty produkcji i ważności lub logo producenta. W tym przypadku kluczowe jest zapewnienie konsumentowi możliwości łatwego odczytania wszystkich potrzebnych informacji. Dane są często umieszczane na tle z atrakcyjną grafiką. Jest to wizytówka produktu. Nawet najbardziej atrakcyjny projekt może zostać zrujnowany przez niską jakość druku.
Profesjonalne firmy zajmujące się drukiem opakowań często zalecają swoim klientom dodatkowe ulepszenia, które zwiększają atrakcyjność wizualną. Foliowanie, lakierowanie UV czy wycinanie okienek w pudełkach pozwala na lepsze wyeksponowanie produktu (np. kolorów kredek, flamastrów, plasteliny czy fantazyjnych kształtów w przypadku kosmetyków.
Nowoczesne opakowania dla przemysłu
Offset jest najczęściej stosowaną techniką w zastosowaniach komercyjnych. Ten płaski druk polega na przeniesieniu projektu z formy (matryce aluminiowe) na wybraną powierzchnię (poprzez odbicie na cylindrze pokrytym gumą). Proces ten jest idealny dla dużych nakładów, ponieważ pozwala na szybką produkcję dużej liczby wydruków. Druk offsetowy jest idealny do opakowań w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym lub spożywczym (bezpośredni kontakt z żywnością).
Podsumowanie
Ze względu na różne rozmiary i kształty kartonów, na które można nanosić aplikacje, metoda offsetowa jest często wybierana przez producentów elektroniki użytkowej, tzw. małej elektroniki, sprzętu AGD czy artykułów szkolnych i papierniczych. Szukasz sprawdzonego wykonawcy, który specjalizuje się w druku przemysłowym. Drukarnia Opakowań AMICUS jest w stanie zrealizować zamówienia z całej Polski. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!