Fotoobrazy: na płótnie, sznurku, a może na aluminium?
Od czasów starożytnych ludzie starali się dekorować ściany w swoich domach obrazami, freskami, gobelinami i innymi dziełami sztuki. Jednak to obrazy tworzone farbami i pędzlami, o różnorodnej tematyce, zawsze zajmowały szczególne miejsce w sercach historyków sztuki, kolekcjonerów i, co najważniejsze, zwykłych ludzi. Kiedyś obrazy były dostępne tylko dla szlachty, zamożnych kupców i przedstawicieli duchowieństwa. Dziś każdy z nas ma możliwość podziwiania arcydzieł wielkich mistrzów. Oczywiście nie w formie oryginału ale zdjęć.
Wielkoformatowe fotografie
Jeśli do tej pory maksymalny format drukowania zdjęć wynosił 30 × 45 cm, to współcześnie większość drukarni ma usługę drukowania zdjęć o wymiarach 60 × 40 cm, 60 × 90 cm, a nawet 80 × 120 cm. Te wielkoformatowe fotografie można drukować na różnorodnych podłożach: płótnie, szkle akrylowym, płycie czeczotowej lub płycie aluminiowej. Dzięki tej usłudze możesz teraz zamienić swoje zdjęcia w dzieła sztuki,
Na płótnie
Płótno to jeden z najpopularniejszych materiałów do drukowania dużych fotografii. Na płótno nakładana jest specjalna powłoka, która utrzymuje farbę razem i chroni obraz przed blaknięciem przez następne 200 lat. Host jest zamontowany na ramie 20x39mm, która posiada drewniane kliny do regulacji naciągu płótna. Z tyłu znajduje się sznurek, który pozwoli w łatwy sposób zawiesić płótno w wybranym miejscu. Płótno jest również atrakcyjne ze względu na lekką fakturę i matową, antyrefleksyjną powierzchnię, która szczególnie dobrze oddaje czarne odcienie. Dlatego to na płótnie najczęściej drukowane są czarno-białe fotografie. Jednak świetnie nadaje się również do drukowania kolorowych fotografii. Płótno jest przymocowane do ramy, dzięki czemu nie trzeba go uzupełniać ramą zewnętrzną. Boki płótna można pozostawić na biało lub pomalować na dowolny kolor.
Fotoakryl
Jeśli płótno pozwala wydrukować zdjęcie na matowej powierzchni, to w przypadku akrylu fotograficznego jest odwrotnie. Podczas drukowania obrazu na szkle akrylowym będzie lekki odblask, kolory będą jaśniejsze, a odcienie bardziej kontrastowe. Zdjęcie jest drukowane na wysokiej jakości papierze HP Professional 300 g / m² i przyklejone do tylnej strony płyty ze szkła akrylowego. Płyta ma grubość 5 mm i jest mocowana śrubami aluminiowymi. Utrzymują obraz w odległości 2 centymetrów od ściany, co stwarza efekt dodatkowej objętości. Przez to szkło zdjęcie wygląda zupełnie inaczej, kolory stają się jaśniejsze, a obraz jest bardziej obszerny. Boki płytki są specjalnie laserowane, aby umożliwić grę światła na powierzchni zdjęcia. Ogólnie rzecz biorąc, fotoakryl jest trwałym materiałem, który nie odkształca się pod wpływem czynników zewnętrznych. A gwarancja zachowania kolorów to aż 50 lat.
PhotoCAPA
PhotoCAPA to najtańszy materiał do druku wielkoformatowego. Ochraniacz to lekka płytka o szerokości 10 lub 5 mm, po obu stronach nałożona warstwa tektury. Zdjęcie wydrukowane na półbłyszczącym papierze fotograficznym HP Universal (192 g / m²) jest przyklejone do przedniej strony płyty. Zdjęcia na blaszce są lepszej jakości niż zwykle i wyglądają solidniej niż zwykłe zdjęcia wydrukowane na ścianie. Obrazy są błyszczące, co sprawia, że kolory są jaśniejsze i bardziej kontrastowe. Płyta jest dostarczana ze specjalnymi łącznikami do mocowania na ścianie. Decydując się jednak na zlecenie wydrukowania dużego zdjęcia na płycie, należy pamiętać, że nadmierna wilgoć może spowodować zmianę kształtu płyty. Dlatego w przypadku zdjęć większych niż A1 wskazane jest użycie fotokapki z ramką, która pomaga płytce zachować jej kształt. Rama może być srebrna lub czarna. Rama umożliwia również przymocowanie płyty do ściany za pomocą śrub.