Post

Czym jest składanie i kiedy się je stosuje?

Każda branża i każda dziedzina ma swój język, który ułatwia komunikację między osobami, które na co dzień zajmują się daną tematyką. Gałąź technologii, która zajmuje się drukiem, to poligrafia nie jest wyjątkiem. Falcowanie, znane również jako składanie lub łamanie, odnosi się do procesu introligatorskiego, który polega na składaniu większego kawałka papieru na mniejszy. Rozmiar ten może być tak mały jak dwa cale lub większy. Proces ten może być wykonywany ręcznie lub automatycznie w zależności od składników zamówienia. Kostka introligatorska jest najczęściej używanym narzędziem do składania. Wbrew swojej nazwie nie ma ona kształtu karty czy kostki do gry planszowej. Wykonana jest najczęściej z materiałów syntetycznych, jest długa, płaska i podłużna. W pełni zautomatyzowane procesy są obecnie bardziej powszechne w dobie nowoczesnych technologii. Te maszyny są również znane jako maszyny do składania lub łamania. W ten sposób powstają książki, mapy i ulotki.

Pojedyncza fałda odnosi się do miejsca, w którym arkusz jest zgięty. Jest on wsunięty w grzbiet książki lub odcięty. Proces ten jest nieco inny w przypadku ulotek, gdzie wykorzystuje się złożoną część produktu. Gdy druk odbywa się z rolek papieru, za pomocą falcerki można odciąć część końcowej wstęgi. Całość jest następnie składana w jeden egzemplarz gazety.

Rodzaje składania

W codziennej pracy introligatorskiej stosuje się wiele rodzajów falcowania. Składając arkusze papieru, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich rozmiar, ale także szerokość i grubość. Składanie równoległe jest wyróżnikiem w pracowniach drukarskich.

  • Składanie akordeonu w "Z" - wszystkie skrzydła np. ulotki wyróżniają się taką samą szerokością.
  • Wraparound w "ołtarzyku" - wraparound, który często wykorzystywany jest do produkcji zaproszeń ślubnych. Boczne skrzydła kartki są mniejsze od jej środkowego skrzydła. Ich szerokość musi być równa szerokości środkowego.
  • Zawijanie w "rulon", ulotka jest złożona w kształcie litery C. Wewnętrzne skrzydło przykrywa skrzydło zewnętrzne, które znajduje się po prawej stronie.

Składanie a bigowanie

Technika bigowania (lub żłobienia) jest często mylona ze składaniem. Niemieckie słowo bigowanie oznacza dosłownie "ułatwiać składanie". Wcięcia i załamania mogą być również wykonane na materiale o innej objętości. Do bigowania używa się grubego papieru. Można z niego wykonać zaproszenia na różne uroczystości, także kartki okolicznościowe, pudełka, foldery, kartony. Takie bigowanie ma na celu umożliwienie łatwego zginania kartek. Cały proces obejmuje wiele etapów i może być wykonywany za pomocą noży do bigowania lub noży do perforacji, a także układów rolkowych lub specjalistycznych listew.

Do opisu procesu bigowania można użyć dwóch głównych etapów:

  • Modyfikacja geometrii lub struktury materiału
  • Osłabienie wytrzymałości grubego kawałka lub kartki.

Rowkowanie rozpoczyna się od zniszczenia połączeń materiału poprzez ich perforację lub nadcięcie. Następnie produkt będzie musiał zostać skompresowany, aby uczynić go mniej sztywnym i cieńszym. Można to zrobić ręcznie lub maszynowo. Sprzęt ten jest również znany jako wykrawarki lub maszyny do cięcia.

Drukarnia cyfrowa i offsetowa Amicus oferuje kompleksowe usługi o najwyższym standardzie. Wykonujemy szeroki zakres prac introligatorskich, w tym falcowanie i sztancowanie. Możemy zaproponować rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Z naszej oferty korzystają znane marki, takie jak Lidl, Tesco czy Biedronka. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i staramy się przekraczać oczekiwania naszych klientów.