Czym są spadki w druku? Odpowiadamy
Wysłałeś plik do drukarni, a teraz pada enigmatyczny deszcz: Gdzie na projekcie zaznaczone są spady? Nie jesteś jedyną osobą, która nie zna odpowiedzi! Czym jest ten termin i dlaczego jest ważny z punktu widzenia druku? Dowiedz się więcej w dalszej części artykułu!
Linie cięcia - marginesy bezpieczeństwa
Najłatwiej wyjaśnić, że spady to zadrukowany obszar arkusza, który zostaje odcięty podczas procesu wykańczania materiałów drukowanych w introligatorni. Najczęściej jest to wąski pasek. Zbędne części dokumentu są odcinane wzdłuż specjalnie oznaczonych linii. Linie te są kluczowe dla zapewnienia, że przygotowana ulotka, plakat czy inny materiał nie zostanie przycięty zbyt ciasno.
Jest to ważne w przypadku projektów, które mają kolorowe tło lub składają się z grafik. Łatwo jest obciąć niepotrzebne krawędzie z zadrukowanej kartki, jeśli margines bezpieczeństwa nie jest zaznaczony. Efekt końcowy może zostać zrujnowany. Z tego powodu powstała konieczność stosowania spadów.
Niestety maszyny introligatorskie, takie jak gilotyny czy krajarki, nie są zbyt precyzyjne. Materiały drukowane nie są też zwykle obrabiane indywidualnie. Na ogół są one odcinane od stosu. Pomiędzy poszczególnymi arkuszami będą występowały mikroprzesunięcia. Linie cięcia muszą być umieszczone w odległości co najmniej 2 mm od krawędzi drukowanego dokumentu. Ostateczna ilość zależy od specyfikacji drukarki. Spady z kolei są cięte po linii cięcia. Gotowy materiał jest wtedy w formacie netto.
Jeśli natomiast wszystkie ważne elementy dokumentu znajdą się poza "bezpiecznym obszarem", wówczas zostaną usunięte w całości lub częściowo. Margines ma zatem kluczowe znaczenie.
Jak prawidłowo przygotować materiał ze spadami do druku?
Wielu zleceniodawców pomija znaczenie spadów w druku. Element ten można zaplanować już na etapie projektowania dokumentu. Ważne jest, aby uwzględnić ten element na etapie projektowania dokumentu. W przeciwnym razie uniemożliwi on dokładny wydruk, a pliki bez niego są zazwyczaj odrzucane do korekty. Warto dodać do projektu bezpieczny margines. Masz pewność, że logo Twojej firmy lub inne elementy graficzne nie zostaną przycięte w mało estetyczny sposób.
Jak przygotować dokument, aby wszystkie zbędne krawędzie mogły być dokładnie obcięte:
- Bezpieczne pole - Jest to obszar, na którym znajdują się wszystkie elementy graficzne i tekst, które pojawią się na drukowanym materiale. Nie mogą one wystawać poza to pole.
- Margines bezpieczeństwa - miara, która wskazuje, które elementy tego pola mogą zostać usunięte.
- Obszar, który jest usuwany podczas obróbki introligatorskiej. Jest to obramowanie dla elementów, które znajdują się blisko krawędzi gotowego projektu. Spady powinny obejmować np. podkłady.
Nie jest konieczne uwzględnianie znaków cięcia podczas projektowania.
Obecnie znacznie łatwiej jest przygotować dokument do druku w takiej wersji, jakiej życzy sobie drukarnia. W wielu programach graficznych istnieje funkcja, która automatycznie generuje spady w materiałach reklamowych. Warto poszukać takiej funkcji.
Spady w druku - odpowiednio zabezpieczony projekt graficzny
Materiały reklamowe mogą być w ten sposób zabezpieczone przed nieprawidłowym przycięciem. Spady drukarskie ułatwiają pracę drukarzy, a jednocześnie zapewniają dobre wykonanie ostatecznego wydruku. Linie cięcia służą do zabezpieczenia i przygotowania materiałów reklamowych takich jak ulotki, plakaty, karty, foldery itp.
Zawsze możesz nas zapytać, jeśli nie jesteś pewien, czy prawidłowo przygotowałeś dokument do druku.