Post

Kampanie charytatywne, które wpłynęły na świat - przykłady ulotek i plakatów

Przez lata organizacje charytatywne musiały stosować coraz bardziej szokujące techniki, które przebijały się przez szum i wymagały uwagi. Druk jest tradycyjnie bardzo udaną formą marketingu dla organizacji charytatywnych i nadal przesuwa granice w przełomowych kampaniach plakatowych.

Każdy z tych przykładów udanych ulotek charytatywnych zawiera potężny przekaz, który nie tylko wygenerował bardzo potrzebną świadomość, ale całkowicie zmienił sposób myślenia we współczesnej kulturze.

Dogs Trust

Kto nie słyszał sloganu "Pies jest na całe życie, nie tylko na święta"? To coś, co jest teraz zaszczepione w naszym zbiorowym słowniku, a wszystko to dzięki Dogs Trust i jego genialnej kampanii z naklejkami. Ukuty przez byłą dyrektor naczelną Clarissę Baldwin w 1978 roku i rozesłany do 200 000 kierowców w tym czasie, wszystko zaczęło się, aby naród pomyślał dwa razy o impulsywnym zakupie szczeniaków jako prezentów świątecznych. Obecnie jest to hasło dumnie widniejące na około trzech milionach samochodów. Trzeba przyznać, że utkwiło w pamięci - dosłownie!

obrazek: theguardian.com

WWF

World Wildlife Fund, dobrze znany ze swoich ataków na obojętność ludzi wobec problemów środowiska, nie zawiódł w tej brutalnie szczerej kampanii plakatowej. Udało mu się przekazać bardzo skomplikowane szkody, jakie wyrządzamy światu przyrody w prostych, bezwzględnych słowach. Przesłanie jest jasne: postępujmy tak dalej, a te niezwykłe gatunki wkrótce znikną na zawsze.

Plakat charytatywny całkowicie odwraca powszechny strach przed rekinami, sprawiając, że nasze fobie wydają się błahe w zestawieniu z potencjalnym wyginięciem całego gatunku. Prosta kampania plakatowa przygotowana przez DDB & Co Turkey zdobyła wiele nagród, gdy pojawiła się w 2010 roku i do tej pory generuje świadomość na całym świecie, mocno akcentując niepewność ekosystemu.

obraz: buzzfeed.com

W podobnym wątku, ten plakat charytatywny od WWF jest jednym z trzech, które wykorzystują inną metaforę, aby przekazać nieuchronny problem wymierania. Seria plakatów "Extinction Can't be Fixed" pokazuje zagrożone zwierzęta, w tym nosorożca, tygrysa i niedźwiedzia polarnego, które są sprawdzane przez "mechaników" w warsztacie.

BBDO Spain stoi za tymi prowokującymi do myślenia plakatami, które podkreślają, że nie ma szybkiej recepty na rozwiązanie problemu, niezależnie od tego, jak bardzo ludzkość chciałaby w to wierzyć.

obraz: buzzfeed.com

Barnardo's

Barnardo's wykorzystuje jedne z najbardziej kontrowersyjnych obrazów, jakie kiedykolwiek widziano w charytatywnych kampaniach plakatowych, z mocno uderzającą taktyką szoku, która wstrząsnęła światem i wymagała uwagi. W 1999 roku ta organizacja charytatywna dla dzieci poruszyła media, przedstawiając dzieci w kłopotliwych sytuacjach dla dorosłych, aby pokazać, jaka przyszłość czeka młodych ludzi, którym stara się pomóc. Należą do nich wstrzykiwanie heroiny i przygotowywanie się do popełnienia samobójstwa.

Za serię plakatów i ulotek charytatywnych, które sfotografował Nick Georghiou, odpowiadała agencja Bartle Bogle Hegarty. Giving Children Back Their Future pokazuje w surowych, nieskażonych obrazach bezbronność dzieci, z którymi pracuje Barnardo's. Chociaż na kopii każdego plakatu organizacji charytatywnej podano imię i wiek dorosłych, których mają reprezentować dzieci, to dzięki wykorzystaniu dzieci plakat niezaprzeczalnie wywołuje silniejszą reakcję emocjonalną.

Kierownik ds. marketingu marki, Kate Sloan, powiedziała, że kampania została również zaprojektowana z myślą o młodszych odbiorcach. "Mieliśmy dwa konkretne 'biznesowe' cele kampanii: po pierwsze, przyciągnąć młodszą bazę subskrybentów, a po drugie, zbudować zaangażowanie nowych i obecnych sympatyków, aby zwiększyć naszą bazę regularnych darczyńców" - powiedziała Third Sector.

obraz: pinterest.com

Barnardo's nie jest obca trudnym do przełknięcia treściom, a w 2003 roku zwiększyła swoje wpływy w sektorze charytatywnym dzięki kampanii, która pobiła rekord najbardziej skarżonej reklamy w historii, według Advertising Standards Authority. Plakaty "Silver Spoon" pokazują dziecko szczęśliwie leżące na wygodnym łóżku, jedząc ze srebrną łyżką. Obraz jest prawie zbędny, jednak, jak oko jest automatycznie przyciągane do przerażających obrazów innych dzieci, które są połykając igły i kwas lub mają karalucha pełzającego z ich ust.

Plakaty organizacji charytatywnych narzucają widzowi myśl, że nie wszystkie dzieci mają uprzywilejowany start w życiu, a rzeczywistość, w jakiej znajdują się niektóre niemowlęta, jest zbyt makabryczna, by ją pojąć. Może i spotkało się to z licznymi skargami, ale reperkusje tylko zwiększyły świadomość organizacji charytatywnej.

obrazek: theguardian.com

Brytyjska Fundacja Serca

Ten obraz był częścią kampanii drukowanych plakatów Brytyjskiej Fundacji Serca, której celem było zwiększenie świadomości na temat związku między paleniem tytoniu a zatykaniem się tętnic. Billboardy zmuszają ludzi do uświadomienia sobie, że palenie zagraża zdrowiu nawet poza płucami. Pokazując rzeczywistą rurkę z tłuszczem w papierosie, urzeczywistniają koncepcję, którą trudno sobie wyobrazić, gdy się ją po prostu opowiada. Ulotki charytatywne dotyczące papierosów wypełnionych tłuszczem towarzyszyły szokującej reklamie telewizyjnej, która zachęciła 14 000 palaczy do rzucenia nałogu!

zdjęcie: theguardian.com

Peta

Peta przeprowadziła jedną z najbardziej pamiętnych kampanii plakatowych lat 90. z niesławnymi "nagimi" plakatami. Chcąc odwieść opinię publiczną od kupowania produktów futrzanych, Peta zebrała kilka najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych modelek, które pozowały nago pod hasłem "wolimy chodzić nago niż nosić futro". Status celebrytek Emmy Sjoberg, Tatjany Patitz, Heather Stewart Whyte, Fabienne Terwinghe i Naomi Campbell pomógł wyeksponować charytatywny plakat w oczach opinii publicznej i podkreślić, że futro nie jest ani modne ani pożądane.

Jak na ironię, Campbell rozwścieczyła aktywistów 15 lat później, stając się twarzą firmy kuśnierskiej, co podważyło jej wysiłki sprzed kilkudziesięciu lat!

obrazek: theguardian.com

Stonewall

"Daj sobie z tym spokój!" głosi przełomowa kampania plakatowa Stonewall z 2007 r., która została opracowana we współpracy z uczniami i nauczycielami, aby przeciwdziałać homofobicznemu zastraszaniu w szkołach. Plakat w prosty sposób przedstawia postawę uczniów i mówi im bezpośrednio, w ich własnym języku, że bycie gejem, osobą bi lub transseksualną nigdy nie jest powodem do dręczenia. Przesłanie to pojawiło się w wielu językach na całym świecie, aby raz na zawsze położyć kres homofobicznemu znęcaniu się i pozostaje jednym z najbardziej trwałych obrazów w globalnej walce z dyskryminacją osób LGBTQIA+.

image: pinterest.com

image: stonewall.com

Moms Demand Action

Kwestia broni w Ameryce jest zawsze tematem spornym. Kampania "Gun Sense" jest ruchem, który próbuje zająć się pozornie bezsensownymi ironiami, które otaczają prawo dotyczące broni w stanach. Moms Demand Action zbadało kilka zaskakujących przedmiotów, które zostały zakazane w USA w celu "ochrony" dzieci. Pierwszy pokazuje dziecko trzymające Kinder Jajko Niespodziankę, które jest zakazane w Ameryce z powodu prawa z 1938 roku, które zabraniało jakichkolwiek słodyczy z wbudowanymi zabawkami.

Druga to słynna bajka o Czerwonym Kapturku, która jest zakazana w dwóch okręgach szkolnych w Kalifornii za to, że zawiera odniesienie do alkoholu (Czerwony Kapturek niesie w koszyku butelkę wina). Stawiając te dwa nieszkodliwe przedmioty w jaskrawym kontraście do maszyn do zabijania, Moms Demand Action zachęca Amerykę do rozsądnego myślenia o swoich prawach i uznania ogromnego niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą posiadanie broni.

obrazek: boredpanda.com

image: boredpanda.com

Aby zainspirować odbiorcę do działania, każda z tych kampanii skutecznie zaszczepiła poczucie strachu, szoku i emocji. Bez względu na wynik, ich wpływ zostanie zapamiętany na długie lata.

Stwórz swoją własną kampanię plakatową z instantprint

Jeśli nasze przykłady ulotek i plakatów charytatywnych zainspirowały Cię, dlaczego nie stworzyć własnej kampanii? Aby dowiedzieć się więcej, przejrzyj nasz przewodnik po rozmiarach plakatów i akcji na blogu. Możesz również skontaktować się z nami tutaj, a nasz przyjazny zespół z przyjemnością Ci pomoże.