Post

Zdiagnozuj problem w domu za pomocą gabinetu diagnostycznego

Jak samodzielnie naprawić problemy z drukowaniem

Każdy użytkownik drukarki, niezależnie od tego czy korzysta z urządzenia atramentowego czy laserowego, przynajmniej raz spotkał się z sytuacją, w której na wydruku pojawiły się nieestetyczne plamy, paski lub inne zabrudzenia. Tego typu zachowanie może być spowodowane wieloma rzeczami. Często jest to spowodowane zużyciem materiałów eksploatacyjnych, które należy wymienić. Jest to najmniej istotny problem, którym nie należy się przejmować. Jeszcze gorzej jest, gdy jakiś element drukarki jest uszkodzony i nie działa prawidłowo. W tym artykule przeanalizujemy poszczególne przykłady nieprawidłowych wydruków, które mogą spotkać każdego, kto korzysta z urządzenia drukującego. Zaproponujemy również procedury diagnostyczne, które należy wykonać, aby usunąć problem. Życzymy miłej lektury, jeśli zainteresował Cię ten temat.

Najczęstsze problemy z drukowaniem, z którymi można się spotkać

Problemy z drukowaniem mogą wystąpić z każdą drukarką, niezależnie od tego, czy jest to drukarka laserowa czy atramentowa. W tym artykule zbadamy najczęstsze problemy z drukowaniem i skupimy się na drukarce Brother DCP9055CDN, która została wyprodukowana przez znaną japońską firmę Brother. Przygotowaliśmy obrazy, aby pomóc Ci zrozumieć problem tak dokładnie, jak to możliwe.

Nierówna gęstość na całej stronie

Zacznijmy od przypadku, gdy na wydrukach widoczne są białe linie lub paski. Pojawiają się one w poprzek strony. Jest to nieestetyczny problem, który uniemożliwia odczytanie wydruków. Tego typu usterka może być spowodowana uszkodzonym bębnem. W drukarkach laserowych firmy Brother bęben i toner są oddzielnymi elementami. Po zużyciu należy je wymienić. Jeśli na swoich wydrukach widzisz białe, poprzeczne pasy, jak na rysunku, to najprawdopodobniej jest to zużyty bęben. Rozwiązaniem jest zakup nowego materiału.

2. Kolorowe linie lub paski na stronie

Problemem dla użytkowników może być również kolorystyka końcowego wydruku. Mogą być bardzo jasne i rozmyte, co nie jest pożądane. Każdy właściciel drukarki chce, aby jego wydruki były zawsze nasycone i krystalicznie czyste, prawda? Problem ten może być spowodowany wieloma rzeczami, ale najczęściej wynika z kończących się materiałów eksploatacyjnych. W przypadku Brother DCP9055CDN oznacza to tonery. Sprawdź stan swoich tonerów, aby upewnić się, że są w dobrym stanie i nie wymagają wymiany. Jeśli jesteś pewien, że tonery się nie skończyły, ale wydruki nadal nie są wyraźne, sprawdź, czy tryb oszczędzania tonera jest włączony. Jest to ciekawa opcja, z której użytkownicy drukarek często korzystają, aby zaoszczędzić jak najwięcej. Minusem tej opcji jest rozmazanie i słaba pigmentacja końcowych wydruków. Wystarczy wyłączyć ten tryb z poziomu ustawień drukowania. Przyczyną może być również rodzaj papieru, który jest używany do drukowania. To powinno naprawić twój problem. Możesz go dostosować w menu drukarki. Jeśli po wykonaniu powyższych czynności wydruki nadal nie są dobre, warto, abyś delikatnie i ostrożnie wstrząsnął tonerami oraz skalibrował drukarkę.

Białe linie lub paski na stronie

Wcześniej pisaliśmy o poprzecznych pasach na wydrukach. W tym przypadku konieczna była wymiana bębna. Problem nie ogranicza się do poprzecznych pasków, ponieważ mogą one pojawić się również na końcowym wydruku. W tym przypadku również winowajcą jest bęben. Nie trzeba od razu wymieniać bębna, ale można go dokładnie wyczyścić. Takie pasy mogą wskazywać na problem nie tylko z zespołem bębna, ale również z tonerem. Jeśli zauważysz, że w Twoim urządzeniu brakuje jakiegoś koloru, zalecamy jego zakup i wymianę.

Kolory na stronie są zbyt jasne i rozmyte

Częstym problemem dla użytkowników drukarek jest pojawianie się kolorowych pasków i linii na wydrukowanych stronach. Istnieje wiele rozwiązań tego problemu, ponieważ przyczyny mogą być różne. Należą do nich między innymi tonery i bęben. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić przewody korony na każdym tonerze. Wszystkie materiały eksploatacyjne firmy Brother wyposażone są w zielone suwaki, które należy przeciągnąć z jednej strony na drugą. Pozwoli to dokładnie wyczyścić druty koronowe i miejmy nadzieję, że rozwiąże nasz problem. Jeśli to nie zadziała, konieczny będzie zakup nowego zespołu bębna i nowego tonera w miejsce tego, który plamił nasze wydruki. Jest to ważne, aby nasze wydruki były zawsze idealne, a drukarka służyła nam przez wiele lat. Jeśli obawiasz się kosztów, rozważ zakup zamienników lub alternatywnych materiałów eksploatacyjnych.

5. Białe linie lub pasek na stronie

Problemem może być również nierówna gęstość, która może występować okresowo na stronie. Wygląda to podobnie jak na załączonym obrazku. Pierwszą rzeczą, którą należałoby zrobić, jest kalibracja urządzenia. Spowoduje to dostosowanie parametrów drukarki. W "Podstawowym podręczniku użytkownika" dla modelu Brother DCP9055CDN znajdują się informacje, jak prawidłowo wykonać to zadanie. Wymiana tonera to kolejne rozwiązanie. Wymień produkt na nowy po określeniu, który kolor jest nierównomiernie rozłożony. Może być konieczna wymiana jednostki bębna.

Wymieniliśmy tylko kilka problemów, które mogą wystąpić u każdego, kto korzysta z drukarki. Mogą wystąpić inne problemy, które zostały opisane bardziej szczegółowo w podręczniku, "DCP 9055CDN Basic user manual". W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do zapoznania się z całym podręcznikiem i znalezienia rozwiązań problemów z drukowaniem.