Post

Piętno Dnia Chorego: Revisited

Branie dnia wolnego za chorobę mogło być nieco napiętnowane wśród brytyjskich pracowników, ale po roku niepodobnym do żadnego innego, można by założyć, że branie dnia wolnego za chorobę będzie teraz promowane wśród pracowników. Wydaje się jednak, że wzywanie na chorobowe to wciąż coś, co wielu pracowników odczuwa jako presję, a wielu nadal czuje potrzebę przychodzenia do pracy, gdy jest chora lub zmaga się z problemami.

Po upływie roku i w obliczu zbliżającej się globalnej pandemii, chcieliśmy powrócić do naszego poprzedniego badania dotyczącego piętna związanego z dniami chorobowymi, aby sprawdzić, czy badanie COVID-19 zmieniło nastawienie opinii publicznej do brania wolnego w razie potrzeby, a także jak bardzo pracownicy są skłonni wezwać zwolnienie lekarskie po powrocie do biura. Aby dowiedzieć się więcej, przeprowadziliśmy ankietę wśród 1000 pracowników w Wielkiej Brytanii.

Pracując przez to

Okazuje się, że nawet podczas globalnej pandemii niektórzy Brytyjczycy nadal decydują się na przetrwanie i nadal pracują (czy to w domu, czy w biurze).

Kiedy zapytano ich o to, jak zmieniło się ich podejście do wzywania na chorobowe od czasów sprzed Covidu, ponad jedna piąta (22%) przyznała, że "dużo by wymagało", aby wezwać na chorobowe, nawet w obliczu pandemii. Jedna piąta (21%) przyznała nawet, że od początku pandemii rzadziej zgłasza się na chorobowe i robi to tylko w przypadku poważnych chorób, takich jak COVID.

Możliwe wyjaśnienie tego zjawiska można przypisać zmniejszonej liczbie dojazdów do pracy, jakie większość z nas miała w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ponieważ dla wielu z nas nasze biura znajdowały się w tym samym budynku, co nasze domowe zacisze.

Oznacza to, że nie musieliśmy się już martwić o to, czy zdążymy dojechać do pracy, aby rozpocząć kolejny dzień.

Praca w domu oznaczała również, że nie musieliśmy się już martwić o zarażanie innych tym, co sprawiało, że czuliśmy się źle, co oznaczało, że mogliśmy zamiast tego dbać o siebie i jednocześnie odpowiadać na nasze e-maile.


Potrzeba więcej wolnego czasu

To, że rzadziej zgłaszamy się do pracy, gdy jesteśmy chorzy, nie oznacza, że przestaliśmy całkowicie rezygnować z dni wolnych. W rzeczywistości, ostatnie badanie wykazało, że w 2020 roku przeciętny pracownik w Wielkiej Brytanii wziął cztery dni chorobowe z możliwych 256 dni roboczych w ciągu roku. Liczba ta zauważalnie wzrosła od czasu poprzedniego badania, ponieważ w czasach przed pandemią chorowaliśmy średnio przez 2,6 dnia w roku.

Ta zmiana w średnich podkreśla długotrwałość chorób, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy, chociaż mniej z nas jest skłonnych do wezwania na chorobowe, ci, którzy zdecydowali się wziąć wolne, musieli mieć dłuższą przerwę, aby dojść do siebie po chorobie.


Pulling a Sickie

Jednak nie wszyscy biorą wolne, ponieważ koniecznie tego potrzebują, jako że jeden na dziesięciu (9%) przyznał, że regularnie zgłasza się na chorobowe, mimo że tak naprawdę nie czuje się źle... niegrzecznie, niegrzecznie!

Na szczęście wygląda na to, że nie wszyscy pracownicy mają takie samo podejście, a mieszkańcy niektórych miast częściej biorą wolne niż inni.

Mieszkańcy Sheffield mieli średnio najwięcej dni chorobowych w ciągu ostatniego roku, a pracownicy ze Stalowego Miasta wykorzystali 5,4 dnia wolnego z powodu choroby w ciągu 2020 roku. Dla porównania, pracownicy z Glaswegii wydają się być bardziej wytrzymali - w ciągu roku 2020 chorowali średnio 3,2 dnia.

Jedna trzecia (33%) mieszkańców Belfastu przyznaje, że regularnie "wypisuje chorobowe", aby zyskać dodatkowy dzień wolny od pracy, a Southampton (19%) i Londyn (14%) dołączają do nich jako miasta, w których regularnie wypisuje się chorobowe.

Z drugiej strony, pracownicy z Norwich (50%), Sheffield (50%) i Edynburga (50%) byli najmniej skłonni do udawania choroby w celu uzyskania dodatkowego dnia wolnego, a połowa ankietowanych w każdym z tych miast stwierdziła, że "nigdy by tego nie zrobiła".


Pod presją?

Według naszego sondażu, piętnaście procent dorosłych Brytyjczyków uważa, że po pandemii istnieje większa presja, aby iść do pracy, nawet jeśli nie czują się dobrze.

Kolejne 17% uważa, że jeśli nie cierpi na Covida lub równie poważną chorobę, to czuje presję, aby nie brać wolnego, aby wyzdrowieć.

Ta presja i stygmatyzacja w niektórych miejscach pracy związana z braniem wolnego doprowadziła do ogólnej niechęci pracowników do zgłaszania się na chorobowe.

Po przeciwnej stronie spektrum, jedna trzecia (30%) pracowników nie odczuwa żadnej presji związanej z pójściem do pracy, gdy jest chora, od czasu wybuchu pandemii.

Co pozytywne, liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie od czasu przeprowadzenia naszego badania na ten sam temat w 2019 r., kiedy to zaledwie 15% pracowników w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że nigdy nie odczuwa presji ze strony szefów w związku z wezwaniem do pracy w czasie choroby. Dane te pokazują nam, że w niektórych miejscach pracy kultura wokół brania wolnego czasu na odpoczynek i regenerację, gdy źle się czują, mogła się zmniejszyć, jeśli chodzi o "piętno dnia chorobowego", przy czym niektórzy pracodawcy zachęcają ludzi do rozsądku i nie przychodzenia do pracy, gdy są źli.


COVID nas nie powstrzymuje

Kiedy zapytano nas o najczęstsze powody nieobecności w pracy w ciągu ostatniego roku, zaskakująco COVID nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Zamiast tego dorośli Brytyjczycy jako najczęstsze przyczyny absencji chorobowej podawali grypę (22%), katar (18%) oraz bóle głowy i migreny (12%).

10 najczęstszych dolegliwości, które pracownicy w Wielkiej Brytanii podawali jako przyczynę zwolnień lekarskich w ciągu ostatnich 12 miesięcy %

Grypa

22%
Przeziębienie/kaszel/puchlina 18%
Ból głowy/migrena 12%
Związane ze zdrowiem psychicznym (lęk/depresja) 11%
Choroba/mdłości 11%
Złe samopoczucie 11%
Uraz fizyczny 8%
Śmierć członka rodziny 8%
Choroba członka rodziny 7%
Problemy z żołądkiem 7%

Być może jeszcze bardziej szokujące jest to, że wirus Covid-19 nie został również wybrany jako "ważny" powód, dla którego pracownicy w Wielkiej Brytanii wzywają do pracy, ponieważ świat stopniowo wraca do normalności.

Jeśli chodzi o ważne powody nieobecności w pracy, na czoło wysunęła się grypa - dwie trzecie (64%) uznało ją za najlepszą wymówkę do pozostania w łóżku. Śmierć członka rodziny oraz choroba COVID-19 (i choroby z nią związane) zajęły wspólnie drugie miejsce na liście (53%).

Przygotuj się na to, że będziesz musiał wszędzie zabierać ze sobą laptopa, ponieważ, co szokujące, tylko połowa ankietowanych uznała, że wycieczka na ostry dyżur lub pobyt w szpitalu są akceptowalnymi wymówkami, by pójść na chorobowe (52%).

10 najważniejszych powodów, dla których pracownicy w Wielkiej Brytanii uważają, że można usprawiedliwić zwolnienie lekarskie po pandemii %
Grypa 64%
Śmierć członka rodziny 53%
Covid-19 (i choroby pokrewne) 53%
Uraz fizyczny 52%
Hospitalizacja/wizyta na ostrym dyżurze 52%
Choroba lokomocyjna/mdłości 45%
Związane ze zdrowiem psychicznym (lęk/depresja) 43%
Ból głowy/migrena 36%
Problemy żołądkowe 33%
Ból zęba/problemy z zębami 32%

Jeśli jednak zauważysz u siebie kaszel i kichanie, być może będziesz chciał ponownie rozważyć pójście do pracy, ponieważ 32% pracowników w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że "byliby źli na kolegów, którzy przyszli do pracy, będąc w złym stanie". Mimo że Brytyjczycy sami przyznali, że przychodzą do pracy chorzy, zaledwie jeden na dwudziestu (5%) stwierdził, że praca u boku chorego kolegi nie byłaby dla niego problemem.


Powrót do biura

Po roku od ostatniego badania wyraźnie widać, że pandemia zmieniła nasze podejście do zwolnień lekarskich. Jednak podczas gdy niektórzy z nas czują teraz mniejszą presję, by pracować w czasie choroby, inni nadal mają wrażenie, że nie mogą wziąć dnia wolnego, nawet w obliczu globalnej pandemii.

Po czternastu miesiącach możliwości pracy z łóżka, możemy zrozumieć, dlaczego niektórzy Brytyjczycy postanowili po prostu przeforsować chorobę, zamiast wziąć urlop. Jednak wracając do biura, warto pamiętać, że musimy myśleć nie tylko o sobie, ponieważ wielu z nas zwiększy ilość czasu spędzanego twarzą w twarz ze współpracownikami, a także wejdzie w bliższy kontakt z wieloma innymi osobami podczas codziennych dojazdów do pracy.

Pamiętaj, że nawet jeśli kusi Cię, aby się odważyć i pójść do pracy, gdy jesteś chory, wielu z Twoich współpracowników wolałoby, abyś zadbał o siebie i został w domu.

Jako firma wierzymy, że zdrowie i dobre samopoczucie naszych pracowników jest integralną częścią szczęśliwej i zdrowej siły roboczej w szerszym znaczeniu. Zachęcamy wszystkie firmy do zapewnienia, że ich pracownicy czują się w 100% komfortowo biorąc dzień wolny na odpoczynek i regenerację, kiedy jest to wymagane, bez odczuwania jakiejkolwiek presji, aby robić coś przeciwnego.

Źródła:

https://www.bbc.com/worklife/article/20190227-how-to-tell-your-boss-youre-sick-and-why-you-should

https://www.ons.gov.uk/employmentandlabourmarket/peopleinwork/employmentandemployeetypes/bulletins/coronavirusandhomeworkingintheuk/april2020