Post

Przewodnik po foliowaniu: Jak przygotować foliowanie prac do druku

Co to jest foliowanie?

Foliowanie to dodatkowe wykończenie, które pozwala na dodanie błyszczącej metalicznej folii do projektu w określonych miejscach. Jest to świetny sposób na wyróżnienie logo i tekstu lub dodanie unikalnej tekstury do Twojego projektu.

Po wydrukowaniu Twojego projektu, nakładamy warstwę połysku punktowego na obszar projektu, który ma być pokryty folią. Następnie na ten obszar nakładany jest arkusz folii i utwardzany w świetle UV.

Foliowanie jest dostępne na matowych laminowanych materiałach, ponieważ daje to najlepszy kontrast tekstur.

Można wybrać foliowanie złote lub srebrne.

Tworzenie wzoru do foliowania

Tworzenie projektu do foliowania wymaga nieco więcej pracy niż w przypadku zwykłego projektu graficznego, ponieważ trzeba utworzyć wiele plików. Oto najprostszy sposób.

Utwórz projekt graficzny w normalny sposób i zapisz go jako PDF. Następnie usuń wszystkie elementy, na których nie chcesz mieć foliowania. Musisz usunąć tło lub ustawić je jako przezroczyste, aby cały projekt nie był pokryty folią.

Możesz również dodać inne elementy foliowania, które nie są częścią oryginalnego projektu, np. powtórzenie wzoru, aby stworzyć teksturowane tło.

Zmień kolor wszystkich elementów na jaskrawy, np. pomarańczowy, aby nasz zespół wiedział, które miejsca na projekcie wymagają zafoliowania.

Zapisz plik o takiej samej nazwie jak oryginalny plik, ale z dopiskiem _Foiling na końcu, np. Business-Card_Foiling.

Ten plik powinien zawierać tylko te elementy projektu, które chcesz zafoliować.

Aby uzyskać więcej pomocy, pobierz nasz bezpłatny przewodnik po pracach związanych z foliowaniem:

Lista kontrolna prac związanych z foliowaniem

- Trzymaj folię w odległości co najmniej 3 mm od krawędzi projektu i nie umieszczaj jej nad zagięciem.
- Usuń z oryginalnego pliku graficznego elementy, na których nie chcesz, aby pojawiła się folia - foliowanie może być nieznacznie przesunięte, więc tekst i kształty znajdujące się pod spodem mogą być widoczne.
- Najmniejszy rozmiar czcionki jaki zalecamy do foliowania to 8pt
- Najlepiej jest mieć albo jednolity obszar, szczegółowy wzór lub tekst, a nie mieszać je w jednym projekcie.


Przesyłanie prac

Musisz przesłać do nas zarówno oryginalny plik z grafiką, jak i plik z grafiką do foliowania, abyśmy mogli to dla Ciebie przygotować.

W zależności od wybranego produktu, możesz przesłać je za pośrednictwem strony internetowej lub wysłać do nas swoje dzieło pocztą elektroniczną na adres artwork@instantprint.co.uk po złożeniu zamówienia (w temacie proszę podać numer zamówienia internetowego).

Jeśli plik jest większy niż 20MB, będziesz musiał skorzystać z usługi WeTransfer, aby przesłać go pocztą elektroniczną. Po otrzymaniu Twoich prac, skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej z próbką, którą będziesz mógł zatwierdzić przed drukiem.

Sprawdzanie Twojego proofa

Twój proof zostanie wygenerowany z 3 stron (lub 6, jeśli jest dwustronny). Jedna z nich to Twoje oryginalne dzieło, druga to warstwa foliowania z elementami foliowania, a trzecia to warstwa foliowania nałożona na oryginalne dzieło, aby upewnić się, że zostanie ono prawidłowo umieszczone. Na obu wydrukach próbnych elementy do foliowania będą w wybranym przez Ciebie kolorze folii.